chomiki.pl - powrót do strony głównej
Hodowla i rozmnażanie

Jak odróżnić samicę od samca?

Samiec chomika syryjskiego i chińskiego ma po obu stronach odbytu wyraźnie widoczne jąderka. Miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy odstęp u samca niż u samicy.

U chomików trudniej jest rozróżnić płeć u chomików dżungarskich. Samiec ma na brzuchu gruczoł zapachowy. Jest on nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę, która zabarwia brzuch.
Początkującym hodowcą trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać właścicielem nie dwóch czy trzech chomików, ale całego stadka mimo woli, jeżeli trzyma się zwierzaczki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową w 5 lub 6 tygodniu życia. Ruja występuje w odstępach 5 do 6 dni. Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tygodniach osiągają samodzielność. W tym układzie para chomików może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.

UWAGA!!! Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zastanowić się, co zrobimy z potomstwem, kiedy już nie będzie potrzebowało swojej mamy.

Ja sama obecnie jestem opiekunką 4 chomików, ponieważ po porodzie za późno oddzieliłam samca od samiczki i ledwo pierwsze maleństwa zaczęły samodzielne życie, na świat przyszły nowe maluchy. W sumie z rodzicami było 12 sztuk. 8 udało mi się oddać w dobre ręce. Z tych co zostały, każdy ma własną klatkę.


Decydując się na hodowle należy wiedzieć, że:

Chomiki wcześnie osiągają dojrzałość płciową – już po 42 dniach. Nie należy jednak w tym wieku dopuszczać do ciąży, ponieważ chomiczka jest jeszcze zbyt mała, mogłaby mieć problemy z wyżywieniem młodych. Minimalny wiek, w jakim samiczka może mieć małe, to 3 miesiące. Maksymalny – to 1 rok do 1,5 przy zdrowym bardzo i żywotnym osobniku. Starsze samice są zbyt słabe i wysiłek taki mógłby okazać się ponad ich siły.

Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego dnia. Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą po prostu samca. W takim wypadku, trzeba je jak najszybciej rozłączyć. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca lub w innym pomieszczeniu, ale nie wkładamy samca do klatki samicy. Uważnie obserwujemy zachowanie chomiczki. Jeśli samica nie atakuje, nie należy tracić czujności. Może ona zaatakować później, po kopulacji, i trzeba będzie interweniować. Jeżeli wszystko jest w porządku, po kilku minutach można rozdzielić chomiki. Dobrą porą na tego typu zabiegi jest wieczór, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy kopulacja została uwieńczona sukcesem, zachowanie samicy zmieni się wkrótce. Zaczynie ona chomikować więcej niż zwykle i będzie zbierać materiał na gniazdo.


Ciąża

Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. W czasie ciąży chomiczki należy zapewnić materiał do budowy gniazda, obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie, zapewnić spokój i ciszę, podawać pokarm bogaty w witaminy i białko oraz nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób. Natomiast na 2 dni przed porodem zmienić wyściółkę a potem zostawić zwierzę w zupełnym spokoju tylko podawać pokarm i pamiętać o zmianie wody na świeżą.

W drugim tygodniu nie wolno wyjmować chomiczki z klatki. Grozi to uszkodzeniem młodych. W ostatnich dniach ciąży, jak i po porodzie samica prawie wcale nie opuszcza swojego gniazda. Na 2 dni przed końcem ciąży należy dać spory zapas jedzenia.


Poród

W czasie porodu, jak i pierwszych 3 dniach po nim nie wolno zaglądać do klatki. U chomików częstym zjawiskiem jest kanibalizm spowodowany często niepokojeniem matki lub zbyt dużą liczbą porodów (max 6 na jedną samicę), a także za krótką przerwą pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Także potomstwo nieżywe lub bardzo słabe może zostać zjedzone.

W przypadku, kiedy poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy, należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. Jeśli tego nie zrobimy, samiczka sama nie da rady urodzić, płody zgniją w macicy a zwierzątko umrze wskutek zakażenia organizmu.


Wychowanie młodych

Codziennie wieczorem należy sprawdzić gniazdo w celu, jeśli zaszłaby taka potrzeba, usunięcia nieżywych maluszków. Nie wolno jednak tego robić w obecności samicy. Trzeba ją najpierw wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego, wygotowanego i osuszonego patyka. Ręką nie wolno – pamiętajmy o tym.

Młode nie mają jeszcze sierści a oczka ich są całkiem zamknięte . Zdane są na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda. W tym czasie nie należy ich dotykać ani wyciągać z gniazda, by nie zostawić na nich zapachu rąk. Najlepiej zostawić je przez dwa tygodnie w całkowitym spokoju. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po około 10 dniach otwierają im się oczy i zaczynają spożywać stały pokarm. Tu Należy pamiętać, że będą one jeść wszystko co się da samicy, a nie wszystko powinny, więc trzeba w tym czasie ograniczyć dietę do ziarna, jabłko i marchewki. Po 14 dniach zaczynają interesować się szerszym światem i zaczynają wyprawy poza gniazdo.

Młode pozostają z matką zazwyczaj do 21 dnia, jeżeli jednak ta nie odtrąca ich można je zostawić do 4 tygodnia. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm. Później można młode trzymać razem, jednak nie dłużej niż do 6 tygodnia. Wtedy to KAŻDY chomik musi mieć osobne mieszkanie. Zbyt wczesne oddzielenie od matki może spowodować u maluszków chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.