chomiki.pl - powrót do strony głównej
Oswajanie chomika

Roxy - już oswojona

Łatwość oswojenia chomika zależy w dużej mierze od jego charakteru i naszego podejścia. Oswajać należy stopniowo. Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ręki właściciela. Należy pamiętać, że chomiki nie lubią zapachu różnych kosmetyków oraz innych zwierząt (także innych chomików mieszkających w oddzielnych klatkach). Zawsze trzeba umyć ręce przed kontaktem ze zwierzątkiem.

Najlepiej zacząć oswajać chomika wieczorem, kiedy jest dobrze wyspany. Można wyznaczyć godzinę oswajania i codziennie przez jakiś czas o tej samej porze powtarzać proces przyzwyczajania, wtedy chomik przyzwyczai się najszybciej.

Na początku próbujemy dać chomikowi jedzenie z ręki – jakiś smakołyk (orzeszek, pestki słonecznika lub kawałek słodkiego jabłka). Może się zdarzyć i często tak jest, że od razu nie będzie chciał, ale po kilku dniach wreszcie weźmie. Najpierw będzie obwąchiwał rekę. Gdy na nią wejdzie, dalej trzymamy pokarm pomiędzy palcami.

Po kilku razach, w trakcie jedzenia, możemy spróbować pogłaskać delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach. Gdy stanie się agresywny, przestajemy go głaskać, kiedy się uspokoi, możemy ponownie podać mu przysmak, tym razem już bez głaskania. Oswajanie przez głaskanie zostawiamy na następny dzień.

Jak zwierzak przyzwyczai się już do ręki, i wchodzi na nią swobodnie, bez uciekania, możemy spróbować wyjąć go z klatki. Najlepiej w tym celu położyć jedzenie na środku ręki.


Możemy również spróbować podnieść chomika, najlepiej wtedy, gdy sam wyjdzie z klatki, otaczając go powoli i delikatnie obydwoma dłońmi. W początkowym okresie lepiej nie podnosić chomika za wysoko, bo może się wyślizgnąć i spaść na twarde podłoże, co w najgorszym wypadku może się zakończyć złamaniem kręgosłupa lub kończyn.

UWAGA ! Nigdy nie łapiemy chomika za skórę na grzbiecie!!! Większość chomików tego nie lubi.


Chomiki trudniejsze w oswojeniu można podnosić w tekturowych pudełkach. Bardzo ważne przy oswajaniu jest zachowanie spokoju, bez gwałtownych ruchów i głośnych dźwięków. Należy też unikać wyjmowania, czy budzenia zwierzątka na siłę, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Być może nie ma ochoty na spacer, może jest śpiący, albo chory. Jeśli taki stan powtarza się często, powinniśmy zwrócić na to uwagę.

UWAGA !!! Chomik to bardzo delikatne zwierzątko i łatwo zrobić mu krzywdę. Jeśli zostanie zraniony podczas oswajania, będzie bał się ręki, źle będzie mu się kojarzyła. Oswajanie będzie trzeba zacząć od nowa, ale tym razem może być o wiele trudniej.

Im chomik młodszy tym lepiej się oswaja. Trudności w oswajaniu mogą wykazywać natomiast dorosłe chomiki, które już miały swojego właściciela, mogą one być po różnych nieprzyjemnych doświadczeniach. Potrzebna jest wówczas większa cierpliwość i wyrozumiałość. Spokojne zwierzęta szybciej się oswajają niż te pełne temperamentu. Jednak postępując właściwie można oswoić każde zwierzątko.