chomiki.pl - powrót do strony głównej
Pomieszczenie dla chomika

Roxy

Chomik może mieszkać w klatce, akwarium lub plastikowym pojemniku. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Klatka jest najlepsza, ponieważ chomik może się wspinać – bardzo to lubi. Powinna być jak największa, żeby chomik mógł bez problemów biegać.
Klatka może być metalowa z plastikową kuwetą, wymiary minimalne to 20 x 30 x 30 cm (dł x szer x wys) – najlepiej piętrowa. Kraty powinny być poziome i stanowić gęstą siatkę, bez żadnych większych szpar (węższe odstępy dla dżungarków) wykonaną z nieszkodliwego i trudnego do przegryzienia materiału (np. metalowe pręty, ocynkowana siatka). Plastikowa kuweta stanowi podłogę – możliwość odczepienia jej od reszty ułatwia czyszczenie jej.

Różnorodne klatki są do nabycia w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni. Wyposażone są one zwykle w różne akcesoria umożliwiające chomikom zabawę. W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą – te są najbardziej polecane, są one bardzo dobre.
Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże chomik może się przecisnąć i uciec. Dla chomików dżungarskich odstępy nie powinny być większe niż 0,8 cm.

Porada: Jeżeli w klatce są pięterka zrobione z prętów to lepiej przewlec między nimi np. nie chlorowany papier, żeby chomik mógł swobodnie się poruszać. W innym przypadku nóżki będą wpadały mu między szczebelki.

 

Akwarium - nie ma prętów i lakieru, ale jest mało przewiewne i nie można go całkiem zamykać Powinno więc być wyższe, żeby chomik nie mógł się wydostać. Należy również zwrócić uwagę, aby elementy wyposażenia nie stanowiły dogodnej dla chomika drabiny – mogą pomóc mu w ucieczce. Można dokładniej obserwować chomika przez szybę.

 

Podobnie jak akwaria - pojemniki plastikowe ograniczają możliwość wspinaczki, i również mają małą cyrkulację powietrza.

W dużym terarrium (80 x 40 x 25-30cm) można umieścić dżungarki . Należy zapewnić mu możliwość wspinaczki i zabawy za pomocą gałązek i specjalnych drabinek, można umieścić kołowrotek. Tak przygotowane terrarium należy przykryć specjalną siatką, żeby zwierzątko nie uciekło.

Terrarium nadaje się tylko dla chomików karłowatych. Dla chomika syryjskiego nie jest polecane. Chomiki syryjskie trzymane w terrarium chorują i żyją krótko.Miejsce na klatkę

W miejscu, gdzie zamierzamy umieścić klatkę zamieszkałą przez chomika, powinna być temperatura najbardziej komfortowa dla chomika, czyli 20 - 22 °C oraz wilgotność ok. 40 - 50 %.

UWAGA: przy temperaturze poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy, podczas którego trudno odróżnić czy chomik żyje czy jest martwy.

W zasięgu klatki nie powinno być żadnych rzeczy, które by mogły posłużyć za materiał do budowy gniazda.

Porada: Wszystko, co będzie w pobliżu łapek i pyszczka, chomik będzie próbował sięgnąć. Kiedyś obok klatki zostawiłam małą foliową torebkę. Chomik ją wypatrzył i wciągnął do klatki, nim się spostrzegłam, cały był w nią zaplątany i nie wiele brakowało a byłby się udusił.

UWAGA: Obok klatki nie mogą wisieć żadne przewody elektryczne, ponieważ mogą zostać przegryzione. Nie mogą stać w pobliżu żadne rośliny (np. kwiaty w doniczkach) – mogą być trujące.

Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym (np. na parapecie okna czy w pobliżu gorącego grzejnika) lub w narażonym na przeciągi – otwarte okna i drzwi. Trzeba o tym koniecznie pamiętać tak zimą jak i latem.

Pamiętaj o swoim zwierzątku zimą, kiedy funkcjonują kaloryfery i może być zbyt gorąco lub otwarte okno może spowodować poważny spadek temperatury oraz przeciąg. Pamiętaj również latem, kiedy otwieramy okna, bo jest zbyt gorąco – powstaje przeciąg lub też duże nagrzanie pomieszczenia i wzrost temperatury. Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C. Najlepiej, gdy ich klatkę umieścimy w najciemniejszym miejscu pokoju i zapewnimy im spokój.

W okresie przejściowym, między końcem lata aż do połowy jesieni, kiedy jest już dosyć chłodno a kaloryfery szczególnie w blokach jeszcze nie grzeją, należy klatkę umieścić w najcieplejszym miejscu, ponieważ w tym okresie chomik jest najbardziej podatny na przeziębienia.

UWAGA: Nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) a nawet śmierć naszego podopiecznego.


Co powinno znajdować się w klatce czyli wyposażenie


Kołowrotek (karuzela)
Miska z jedzeniem
Poidełko – zawsze ze świeżą wodą
Domek – sypialnia i spiżarnia
Toaletka lub słoik
Trociny, sianko – kupione w sklepie zoologicznym lub liglina nabyta w aptece.

 

Porządkowanie klatki

Chomiki są z natury bardzo czystymi zwierzątkami, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnego futerka. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomika nie wolno kąpać – pochodzi z suchych terenów i nie jest przyzwyczajony do wodnych kąpieli.

Gorąca woda całkowicie wystarczy do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących – nie używajmy więc żadnych płynów czyszczących ani innych środków w tym celu. Jedynie, gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę. W tym celu należy użyć dostępny w handlu zoologicznym środek do dezynsekcji dla małych zwierząt i stosować się dokładnie do opisu. Po umyciu środkiem dezynfekującym trzeba wszystko dokładnie wypłukać gorącą wodą.

Czyszczenie klatki:

Codziennie

  • wymienia ściółki tam gdzie chomik się załatwia i podajemy świeżą wodę
  • Wyżucamy resztki mokrego pokarmu z dnia poprzedniego
  • Wkładamy świeży soczysty pokarm
  • kontrolujemy stan legowiska i ewentualnie sprzątamy
  • sprawdzamy stan zdrowia chomika

raz na tydzień

  • wymieniamy całe podłoże
  • plastikową kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki myjemy gorącą wodą
  • wymieniamy ściółkę w legowisku – pozostawiając część zapasów
  • dokładnie myjemy miseczki i poidełka – można je wyparzyć